Wiadomości

Dostałeś SMS-a z informacją o uregulowaniu zaległości? Uważaj, to może być oszustwo

Data publikacji 09.07.2021

Wciąż pojawiają się nowe sposoby, którymi przestępcy próbują pozbawić nas naszych pieniędzy. W ostatnim czasie internetowi oszuści coraz częściej podszywają się pod pracowników firmy dostarczającej energię elektryczną i wysyłają SMS-y z informacją o konieczności dopłaty do rachunku za prąd. W żadnym wypadku nie powinniśmy korzystać z linku, który znajduje się w treści wiadomości, ponieważ możemy w ten sposób umożliwić oszustowi dostęp do naszego rachunku bankowego.

Oszuści ciągle modyfikują swoje metody działania i korzystają z każdej nadarzającej się okazji, aby wprowadzić w błąd i wykorzystać zaufanie niczego niepodejrzewających osób. Wczoraj przekonał się o tym mieszkaniec powiatu kartuskiego, który otrzymał SMS-a od osoby podszywającej się za pracownika firmy dostarczającej energię elektryczną. Oprócz kwoty dopłaty do rachunku za prąd, w wiadomości wskazany był również link, który miał pomóc w uregulowaniu zaległości. Zgłaszający skorzystał z tej opcji i podał niezbędne dane. W ten sposób umożliwił oszustowi dostęp do swojego rachunku bankowego, który wypłacił z bankomatu 1.000 złotych po uprzednim wygenerowaniu kodu BLIK oraz wykonał przelew na kwotę ponad 4.000 złotych. Zawiadomienie o oszustwie zostało przekazane do śledczych, którzy będą ustalać sprawcę tego przestępstwa.

Policja apeluje o ostrożność i dokładne czytanie wiadomości z informacją o uregulowanie zaległości za prąd czy zamówioną paczkę. Poświęcenie kilku sekund na zweryfikowanie, jaką transakcję mamy zaakceptować, może uratować nas przed utratą pieniędzy.