Wiadomości

Przez najbliższe dni policjanci będą czuwać na bezpieczeństwem pielgrzymów – kierowco zachowaj szczególną ostrożność!!!

Data publikacji 15.07.2021

Przez najbliższe kilka dni kartuscy policjanci będą czuwać nad bezpieczeństwem pielgrzymów, którzy przyjdą na Wielki Odpust w Sanktuarium Matki Boskiej Sianowskiej. Działania mundurowych będą prowadzone w wielu obszarach, a w szczególności będą skupiać się na zapewnieniu bezpieczeństwa podczas przemarszu osób drogami powiatu kartuskiego. Policjanci apelują do kierowców o zachowanie w tym czasie szczególnej ostrożności na drogach dojazdowych do Sianowa.

W najbliższy weekend rozpocznie się Wielki Odpust w Sanktuarium Matki Boskiej Sianowskiej, który będzie trwał do 26 lipca. W tym czasie kartuscy policjanci będą czuwać nad bezpieczeństwem pielgrzymów udających się do Sianowa. Szczególną uwagę będą zwracać na kolumny pieszych poruszających się drogami powiatu kartuskiego, aby zapewnić bezpieczne dojście na uroczystości.

Funkcjonariusze apelują do kierowców o zachowanie w tym czasie szczególnej ostrożności na drogach dojazdowych do Sianowa. Należy w tym czasie spodziewać się utrudnień ruchu, dlatego koniecznie trzeba uzbroić się w cierpliwość i szanować każdego uczestnika ruchu.

Mundurowi jednocześnie przypominają, że zorganizowana grupa pielgrzymów traktowana jest jako kolumna pieszych, której zasady poruszania się po drodze są ściśle określone w Ustawie z dnia 20 czerwca 1997 roku Prawo o ruchu drogowym. Dla usprawnienia ruchu kołowego kolumna pieszych może poruszać się tylko prawą stroną jezdni, nie może przekraczać długości 50 metrów, natomiast odległość między kolumnami nie może być mniejsza niż 100 metrów. Dla bezpieczeństwa uczestników pielgrzymki pieszej, w warunkach niedostatecznej widoczności, w kolumnie o długości przekraczającej 20 metrów idący po lewej stronie z przodu i z tyłu są obowiązani używać elementów odblaskowych, a ponadto idący po lewej stronie są obowiązani nieść dodatkowe latarki ze światłem białym, rozmieszczone w taki sposób, aby odległość między nimi nie przekraczała 10 m.

Zadbajmy o nasze wspólne bezpieczeństwo!!!