Uważajmy nad wodą - Wiadomości - Komenda Powiatowa Policji w Kartuzach

Wiadomości

Uważajmy nad wodą

Data publikacji 26.08.2019

Od 19 czerwca do 31 sierpnia bieżącego roku trwa policyjna akcja „Bezpieczne Wakacje”. W tym czasie policjanci z powiatu kartuskiego każdego dnia dbają o bezpieczeństwo wypoczywających osób .

Przed nami koniec wakacji, które dla większości osób są czasem urlopów i wypoczynku. Dla kartuskich policjantów to czas wzmożonej pracy, którzy stale apelują o rozwagę na drodze i nad wodą. O skutkach nieprzestrzegania podstawowych zasad bezpieczeństwa przekonał się 39 letni mieszkaniec Gdyni, który w niedzielę wskoczył „na główkę” do wody w miejscu zabronionym i prawdopodobnie uderzając głową o dno jeziora stracił przytomność. W wyniku przeprowadzonej reanimacji mężczyzna odzyskał oddech i został przetransportowany helikopterem do szpitala.

Nad wodą liczy się wzmożona uwaga, ostrożność i przezorność wypoczywających oraz przebywających nad nią osób dorosłych, dzieci i młodzieży. Przecenianie własnych możliwości podczas kąpieli i brak należytej opieki nad dziećmi mogą być tragiczne w skutkach. Brak wyobraźni i brawura są w stanie doprowadzić do tragedii całych rodzin.

Zasady bezpiecznej kąpieli:

  1. Pływaj tylko w miejscach strzeżonych czyli tam gdzie jest ratownik wodny. Bardzo lekkomyślne jest pływanie w miejscach gdzie kąpiel jest zakazana. Informują o tym znaki i tablice. Na kąpieliskach strzeżonych znajdziemy również dwa rodzaje flag: białą i czerwoną. Jeśli jest wywieszona biała flaga, wówczas kąpiel jest dozwolona. Flaga czerwona oznacza zakaz kąpieli w danym miejscu. Nie wolno też pływać na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych.
  2. Zapoznaj się i zawsze przestrzegaj regulamin kąpieliska, na którym przebywasz. Stosuj się do uwag i zaleceń ratownika.
  3. Nie pływaj w czasie burzy, mgły oraz gdy wieje porywisty wiatr.
  4. Nie skacz rozgrzany do wody. Przed wejściem do wody ochlap nią klatkę piersiową, szyję, głowę, aby uniknąć wstrząsu termicznego.
  5. Nie skacz do wody w miejscach nieznanych. Może się to skończyć śmiercią lub kalectwem. Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki "na główkę".
  6. Nie baw się w przytapianie innych osób korzystających z wody, spychanie do wody z pomostów, z materacy.
  7. Nigdy nie pływaj po spożyciu alkoholu. Nie wolno również łączyć alkoholu z uprawianiem sportów wodnych.
  8. Kąpiąc się na kąpieliskach zwracaj uwagę na osoby obok nas. Może się okazać, że ktoś będzie potrzebował Twojej pomocy. Jeżeli będziesz w stanie mu pomóc to uczyń to, ale w granicach swoich możliwości. Jeżeli nie będziesz się czuł na siłach to zawiadom właściwe służby oraz inne osoby.
  9. Nie pływaj bezpośrednio po posiłku - zimna woda może doprowadzić do bolesnego skurczu żołądka, co może ponieść za sobą bardzo poważne konsekwencje.
  10. Należy szybko wyjść z wody, gdy odczuwasz zmęczenie lub doznałeś skurczu mięśni.

 

Pamiętaj o numerach alarmowych!

WOPR – Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe :

Dla telefonów komórkowych: 601 100 100

Dla telefonów stacjonarnych: 0 601 100 100

Ogólnoeuropejski numer alarmowy: 112

 

Pamiętajmy, że bezpieczna kąpiel pozwoli zachować zdrowie i życie nasze oraz najbliższych!