Kod BLIK użyteczny ale i niebezpieczny - Wiadomości - Komenda Powiatowa Policji w Kartuzach

Wiadomości

Kod BLIK użyteczny ale i niebezpieczny

Data publikacji 04.09.2019

Policjanci kolejny raz ostrzegają przed coraz bardziej rozpowszechnianą przez przestępców metodą oszustwa, tym razem na tzw. BLIK-a. Tylko przez ostatni tydzień do kartuskiej komendy zgłosiło się aż pięciu mieszkańców powiatu kartuskiego, którzy złożyli zawiadomienie o oszustwie przy użyciu kodu BLIK, gdzie łączna wartość strat wyniosła blisko 5.000 złotych.

Pierwsze zgłoszenie o tego typu oszustwie wpłynęło do kartuskiej komendy w minioną środę. Z zawiadomienia wynika, że pokrzywdzona wygenerowała kod BLIK i przesłała go za po mocą komunikatora internetowe Messenger osobie podającej się za znajomego. 44-letnia mieszkanka powiatu kartuskiego w ten sposób straciła 2.000 złotych. Kolejne zgłoszenia potwierdzały tylko ten sam schemat działania przestępców.

Przestępcy wymyślają nowe metody oszustwa. Tym razem forma wyłudzenia pieniędzy polega na uzyskaniu kodu BLIK ofiary. Przestępca po włamaniu się na konto portalu społecznościowego danej osoby, wysyła do jej znajomych informację z prośbą o pożyczenie pieniędzy, tłumacząc się nagłą potrzebą, np. że właśnie stoi przy kasie i zapomniał portfela. Następnie proszą swoją ofiarę o podanie kodu BLIK, dzięki któremu wypłacą pieniądze z bankomatu. Niczego nieświadoma ofiara jest przekonana, że pożyczyła pieniądze znajomemu. 

Ofiarą tego oszustwa można też paść podczas zakupów na różnego rodzaju aukcjach internetowych. Oszuści wystawiając rzekome produkty w swoich ogłoszeniach, nie podają nr konta, tylko proszą o kod BLIK, dzięki któremu niezwłocznie wypłacą pieniądze, obiecując przy tym natychmiastową wysyłkę zakupionego towaru. Kupujący myśląc, że po dokonaniu w ten sposób płatności, zamawiany towar zostanie do niego szybciej wysłany. Pamiętajmy, że osoba, która otrzyma ten kod jest całkowicie anonimowa. Pod żadnym pozorem nie należy wysyłać kodu BLIK, tylko poprosić o nr konta, dane do przelewu lub wysyłkę za pobraniem i w obecności kuriera sprawdzić paczkę. 

Policjanci apelują – zanim przekażemy komukolwiek kod BLIK, upewnijmy się, że za prośbą o pomoc finansową nie kryje się próba oszustwa! Zadzwońmy do tej osoby, która nas prosi o pieniądze i upewnijmy się czy nie padniemy ofiarą oszusta. Podczas transakcji finansowych, nie kierujmy się emocjami, a przede wszystkim zasadą ograniczonego zaufania.