Wiadomości

Policjanci kolejny raz ostrzegają – nie daj się oszukać metodą na BLIK-a!!!

Data publikacji 09.10.2019

Policjanci kolejny raz ostrzegają przed coraz bardziej rozpowszechnianą przez przestępców kolejną metodą oszustwa, tym razem na tzw. BLIK-a. W ten sposób dwoje mieszkańców powiatu kartuskiego straciło kilka tysięcy złotych. Osoby te były przekonane, że o pomoc finansową prosi ją znajomy. Oszuści działają w ten sposób, że włamują się na konto ofiary na portalu społecznościowym i z tego konta wysyłają wiadomości do znajomych tej osoby z prośbą o pożyczenie pieniędzy i wysłanie kodu BLIK. Ofiarą tego oszustwa można też paść podczas zakupów na aukcjach internetowych.

O oszustwie metodą na ”BLIK-a" policjanci zostali poinformowani przedwczoraj popołudniu. Na komendę zgłosiła się mieszkanka powiatu kartuskiego, która  powiadomiła, że ktoś włamał się na jej konto na jednym z portali społecznościowych, a następnie w jej imieniu wysłał wiadomości do dwóch osób z prośbą o pożyczenie pieniędzy za pomocą kodu BLIK. Odbiorcy wiadomości w żaden sposób nie podejrzewali, że nadawcą jest zupełnie inna osoba i spełnili prośbę. Wygenerowali kod BLIK, a następnie przesłali go w wiadomości. W ten sposób oszust wyłudził dwa tysiące złotych, które wypłacił z bankomatu.

Ofiarą tego typu oszustwa można również paść podczas zakupów na różnego rodzaju aukcjach internetowych. Oszuści, wystawiając rzekome produkty w swoich ogłoszeniach, nie podają numeru konta, tylko proszą o kod BLIK, dzięki któremu niezwłocznie wypłacą pieniądze, obiecując przy tym natychmiastową wysyłkę zakupionego towaru. Kupujący, myśląc, że po dokonaniu w ten sposób płatności, zamawiany towar zostanie do niego szybciej wysłany. Pamiętajmy, że osoba, która otrzyma ten kod, jest całkowicie anonimowa. Pod żadnym pozorem nie należy wysyłać kodu BLIK, tylko poprosić o numer konta, dane do przelewu lub wysyłkę za pobraniem i w obecności kuriera sprawdzić paczkę.

Policjanci apelują – zanim przekażemy komukolwiek kod BLIK, upewnijmy się, że za prośbą o pomoc finansową nie kryje się próba oszustwa! Zadzwońmy do tej osoby, która nas prosi o pieniądze i upewnijmy się czy nie padniemy ofiarą oszusta. Podczas transakcji finansowych, nie kierujmy się emocjami, a przede wszystkim zasadą ograniczonego zaufania.