Akcja "Znicz 2019" w powiecie kartuskim - Wiadomości - Komenda Powiatowa Policji w Kartuzach

Wiadomości

Akcja "Znicz 2019" w powiecie kartuskim

Data publikacji 30.10.2019

Od 31 października do 3 listopada zostaną przeprowadzone ogólnokrajowe działania pn. „Znicz 2019”. W ramach działań na trasach województwa pomorskiego spotkamy większą liczbę policjantów. Celem akcji „Znicz 2019” jest zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom ruchu drogowego. Funkcjonariusze będą czuwać, aby odwiedzający groby najbliższych jak najsprawniej i najbezpieczniej dotarli do nekropolii, a następnie bezpiecznie wrócili do domów.

Już jutro, 31 października, pomorscy policjanci rozpoczną działania "Znicz 2019”, których głównym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa odwiedzającym groby najbliższych. Okres Wszystkich Świętych jest czasem w którym powinniśmy zachować szczególną ostrożność. Wzorem lat ubiegłych należy spodziewać się znacznie większego natężenia ruchu drogowego, zwłaszcza w rejonach cmentarzy. W tym roku Wszystkich Świętych przypada w piątek. Wiele osób rozłoży dalekie wyjazdy na kilka dni. Z tego powodu działania zakończą się 3 listopada.

W wielu miejscach ulegnie zmianie organizacja ruchu. Pomorscy policjanci będą kierowali ruchem w rejonach cmentarzy. Na głównych ciągach komunikacyjnych będą prowadzone kontrole prędkości oraz trzeźwości. Mundurowi sprawdzą także stan techniczny kontrolowanego pojazdu oraz sposób przewożenia dzieci. Pamiętajmy także o konieczności korzystania z pasów bezpieczeństwa nie tylko przez kierowcę, lecz także przez pasażerów.

Zmiany w krganizacji ruchu nastąpią w rejonie cmentarzy w następujących miejscowościach na terenie powiatu kartuskiego:

1. Kartuzy (w dniu 01.11.2019 roku w godz. 06:00 - 22:00)

  • ul. Mickiewicza - na odcinku od skrzyżowania z ul. Wzgórze Wolności do ul. Słowackiego - ulica jednokierunkowa z wjazdem od strony drogi wojewódzkiej nr 211 (ul. Wzgórze Wolności).
  • ul. Słowackiego na odcinku od skrzyżowania z ul. Mickiewicza do skrzyżowania z ul. Chmieleńską - ulica jednokierunkowa z wjazdem od strony ul. Mickiewicza.
  • ul. Chmieleńska na odcinku od skrzyżowania z ul. Słowackiego do skrzyżowania z ul. Wzgórze Wolności - ulica jednokierunkowa z wjazdem od strony ul. Słowackiego.
  • ograniczenie wjazdu na parking na wysokości cmentarzy przy ul. Klasztornej, poprzez ograniczenie wjazdu od strony ul. Wzgórze Wolności dla wszystkich pojazdów. Możliwość wjazdu na parking jedynie od strony ul. Klasztornej.

2. Żukowo (w okresie od 31.10.2019 roku godz. 12:00 do 01.11.2019 roku godz. 22:00)

  • zamknięta dla ruchu zostaje droga gminna przylegająca do cmentarza (działa nr 822/2) łącząca ul. Kościerską z ul. 3 Maja, poprzez obustronne ustawienie tablic typu U-20b wraz ze znakiem B-1 "zakaz ruchu w obu kierunkach".
  • ul. 3 Maja na odcinku od skrzyżowania z ul. Pod Otomino do drogi gminnej przylegająca do cmentarza (działa nr 822/2) łącząca ul. Kościerską z ul. 3 Maja - ulica jednokierunkowa z wjazdem od strony ul. Pod Otomino. Wjazd na parking położony na terenie GS Żukowo również możliwy od strony ul. Gdańskiej.

Wskazówki przed dniem Wszystkim Świętych:
1. Przed wyjazdem sprawdźmy jak zmieni się organizacja ruchu w rejonie cmentarzy oraz gdzie znajdują się wyznaczone parkingi. Ułatwi nam to bezkolizyjne dotarcie do celu.
2. Podczas podróży uważnie patrzmy na znaki i stosujmy się do sygnałów dawanych przez policjantów.
3. Parkując samochód przed cmentarzem nie zostawiajmy na widoku żadnych wartościowych przedmiotów, czy dokumentów.
4. Na miejsce postoju wybierzmy specjalnie wyznaczone do tego parkingi.
5. Torebkę, czy saszetkę z dokumentami zawsze miejmy pod ręką. Nie odkładajmy toreb na płycie nagrobnej lub ławce stojącej przy pomniku. Złodziej tylko czeka na taką okazję.
6. Unikajmy bocznych, mało uczęszczanych ścieżek i nie przebywajmy samotnie na cmentarzu po zmierzchu.
7. Pamiętajmy, że możemy być obserwowani przez złodzieja. Jeżeli musimy nabyć coś w tłoku, postarajmy się dobrze schować portfel po zrobionych zakupach.
8. Uważajmy na pieszych znajdujących się na drodze.

Dzień Wszystkich Świętych to także duże natężenie ruchu drogowego w rejonach nekropolii, zmienne warunki pogodowe, szybko zapadający zmierzch. Pomorscy policjanci przypominają o konieczności korzystania przez pieszych od zmierzchu do świtu poza obszarem zabudowanym z elementów odblaskowych.