Policja apeluje – Bądź widoczny na drodze!!! - Wiadomości - Komenda Powiatowa Policji w Kartuzach

Wiadomości

Policja apeluje – Bądź widoczny na drodze!!!

Data publikacji 09.12.2019

Jesienna pora to czas, w którym szybko zapada zmierzch, a poruszający się po drogach piesi stają się coraz mniej widoczni dla kierujących pojazdami. W przeciągu ostatniego tygodnia kartuscy policjanci już czterokrotnie pracowali na miejscu wypadku drogowego z udziałem pieszego. Przypominamy, że nosząc odblaski po zmierzchu dbamy o nasze bezpieczeństwo.

Jesień i zima to pory roku, w których już w godzinach popołudniowych pogarszają się warunki widoczności, co pociąga za sobą konieczność dodatkowego zadbania o własne bezpieczeństwo. Najlepszym sposobem jest noszenie elementów odblaskowych. Nieduży wydatek zapewni właściwą widoczność i może uchronić nas przez przykrymi konsekwencjami.

Jak korzystać z odblasków? Odblask najlepiej umieścić po stronie ciała zwróconej do osi jezdni. Zwróćmy uwagę czy odblask nie jest zasłonięty elementami garderoby. Umieszczenie odblasku na odcinku od kostki do wysokości pasa zapewni najlepszą widoczność kierujących. W kwestii odblasków powiedzenie więcej znaczy lepiej nabiera sensu. Kilka elementów umieszczonych np. na nogach, garderobie i przegubie dłoni z pewnością przykuje uwagę kierujących. Pamiętajmy zatem o odblaskach, w końcu to nasze bezpieczeństwo!

Warto zapamiętać kilka zasad, które poprawią nasze bezpieczeństwo:

  1. Gdy nie ma chodnika, to poruszaj się lewą stroną drogi – dzięki temu będziesz widział zbliżający się z naprzeciwka pojazd;
  2. Stosuj zasadę „widzieć i być widzianym”. To, że widzisz samochód, nie znaczy, że kierowca samochodu widzi Ciebie!
  3. Odblaski zakładaj na tę stronę ciała, która znajduje się bliżej osi jezdni, na nogę lub rękę, ponieważ na tych wysokościach odblaski są najlepiej oświetlone przez reflektory samochodów, które bardziej doświetlają prawą stronę drogi;
  4. Korzystaj z dróg zgodnie z przepisami. Przechodzenie w miejscach zabronionych, niekorzystanie z odblasków po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, wchodzenie bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd, niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej, to najczęstsze wykroczenia popełniane przez pieszych.
  5. Noś odblaski także w mieście. Kup dziecku widoczny plecak, świecące buty, odzież z wszytymi odblaskami.

Pieszy, który nosi odblaski, zostaje zauważony przez kierowcę z odległości nawet 150 metrów. To wystarczająco dużo, by go bezpiecznie ominąć. Pieszy, który nie ma odblasków, zostaje zauważony dopiero, gdy znajduje się ok. 40 metrów od jadącego pojazdu. To mniej więcej tyle, ile najczęściej wynosi droga hamowania szybko jadącego pojazdu. Czasami to zbyt mało, by podjąć jakąkolwiek reakcję.