Wiadomości

1 wypadek, 9 kolizji drogowych – bilans ostatniej doby na drogach powiatu kartuskiego. Policjanci apelują o rozwagę

Data publikacji 09.02.2021

Intensywnie padający śnieg i silny wiatr sprawił, że w ciągu ostatniej doby policjanci z kartuskiej drogówki pracowali na miejscu dziesięciu zdarzeń drogowych. Z uwagi na stale pogarszające się warunki na drodze mundurowi apelują o zachowanie szczególnej ostrożności i przestrzeganie przepisów.

Wczoraj przed godz. 16 dyżurny z Komendy Powiatowej Policji w Kartuzach otrzymał zgłoszenie dotyczące wypadku drogowego w Somoninie. Na miejsce natychmiast skierował patrol ruchu drogowego. Na miejscu funkcjonariusze wstępnie ustalili, że kierująca oplem nie dostosowała prędkości do warunków panujący na drodze, wpadła w poślizg i zjechała na przeciwny pas ruchu, gdzie czołowo zderzyła się z vw. Mundurowi na miejscu sporządzili oględziny pojazdów, miejsca zdarzenia, dokumentację fotograficzną oraz szkic sytuacyjny. Badanie stanu trzeźwości wykazało, że kierowcy pojazdów byli trzeźwi.

W ciągu ostatniej doby kartuscy policjanci pracowali również na miejscu dziewięciu kolizji drogowych. W większości przypadków przyczyną tych zdarzeń była prędkość niedostosowana do warunków panujących na drodze, które z uwagi na intensywne opadu śniegu i silny wiatr uległy gwałtownemu pogorszeniu. Funkcjonariusze apelują do wszystkich uczestników dróg o zachowanie szczególnej ostrożności. Kierowcy samochodów muszą uważać zwłaszcza w zagłębieniach terenu, na wzniesieniach w pobliżu lasów i zbiorników wodnych, ponieważ jezdnia może być tam bardzo śliska. Z kolei piesi nie powinni wchodzić na jezdnię bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd. Zbliżając się do przejścia pieszy powinien najpierw upewnić się czy kierowca samochodu zdąży wyhamować. Zadbajmy również o to, aby być widocznym na drodze. Kamizelka odblaskowa, breloczek, opaska, czy nawet zwykła latarka mogą uratować nam życie lub zdrowie