Bądźmy ostrożni w sieci!! - Wiadomości - Komenda Powiatowa Policji w Kartuzach

Wiadomości

Bądźmy ostrożni w sieci!!

Data publikacji 01.03.2021

Obowiązujący reżim sanitarny wyraźnie wpłynął na nasze życie codzienne i sprawił, że okazji do robienia zakupów częściej szukamy w internecie. Dlatego policjanci ostrzegają przed oszustami, którzy schowani za ekranem telefonu lub monitora szukają swojej ofiary. W sieci, tak samo jak wśród kierowców, obowiązuje zasada ograniczonego zaufania.

Z uwagi na obowiązujący reżim sanitarny zakupy internetowe stały się formą, która zainteresowała wiele osób, a szczególnie oszustów. O tym przekonał się 54-latek, który w ubiegły piątek zgłosił się do Komisariatu Policji w Żukowie. Mężczyzna znalazł na portalu społecznościowym ogłoszenie dotyczące sprzedaży elektronarzędzi. Mężczyzna złożył zamówienie za które zapłacił BLIK-iem. Niestety w paczce zamiast elektronarzędzi był papier toaletowy. Zawiadomienie o przestępstwie trafiło do śledczych, którzy będą szukać sprawcy.

Policjanci apelują o zachowanie ostrożności i rozwagi, ponieważ w ułamku sekundy możemy stracić nasze oszczędności. W sieci, tak samo jak wśród kierowców, obowiązuje zasadna ograniczonego zaufania. Pamiętajmy, że po drugiej stronie monitora może być osoba, której zależy tylko na naszych pieniądzach. Szczególnie w okresie pandemii, gdy wzrasta dostępność e-sklepów i ogłoszeń na różnych portalach, częściej możemy stać się łatwym celem dla cyberprzestępców. Dlatego zamawiając i otrzymując wybrany przedmiot zwróćmy uwagę na:

  • podaną cenę produktu – zbyt niska może to sugerować towar podrobiony
  • przed zakupem zorientujmy się kim jest osoba sprzedająca - mając pozytywne opinie możemy być pewniejsi zakupu
  • sprawdzajmy od kiedy konto sprzedawcy widnieje w serwisie i ilu użytkowników korzystało z jego usług
  • za każdym razem czytajmy regulamin sklepu i opis aukcji serwisu z którego korzystamy
  • domagajmy się potwierdzenia nadania przesyłki, nie wpłacajmy pieniędzy przed potwierdzeniem wygranej licytacji
  • nie kasujmy korespondencji ze sprzedającym – w przypadku oszustwa jest ona dowodem potwierdzającym zakup
  • sprawdzajmy otrzymają przesyłkę – jeśli towar jest niezgodny z zamówieniem poinformujmy o tym Policję. Zapłacenie za przedmiot i nie otrzymanie go to nic innego jak oszustwo.