Policjanci przestrzegają przed cybreprzestępcami - Wiadomości - Komenda Powiatowa Policji w Kartuzach

Wiadomości

Policjanci przestrzegają przed cybreprzestępcami

Data publikacji 26.03.2021

Internet na dzień dzisiejszy to medium, w którym przeplata się świat realny z wirtualnym, życie zawodowe i prywatne... Korzystają z niego wszyscy, również oszuści. Cyberprzestępcy w większości przypadków wykorzystują naszą nieuwagę, pośpiech i naiwność, a nie zaawansowane oprogramowanie czy nowe technologie. O tym jak szybko można paść ofiarą przestępców przekonało się troje mieszkańców powiatu kartuskiego, którzy wczoraj zgłosili się na Policję. Zawiadomienia o przestępstwie zostały przekazane śledczym, którzy będą szukać sprawcy. Policjanci apelują o zachowanie czujności i zdrowego rozsądku.

Wczoraj policjanci z kartuskiego garnizonu przyjęli trzy zawiadomienia dotyczące oszustw internetowych. W pierwszym przypadku 30-latka zamówiła meble ogrodowe w sklepie internetowym i pomimo dokonania wpłaty ponad 1.200 złotych towaru nie otrzymała. Z kolei 24-latka wystawiła na portalu internetowym ogłoszenie dotyczące sprzedaży odzieży. Osoba, która była zainteresowana ogłoszeniem wysłała wiadomość SMS z linkiem do aplikacji mającej służyć do dokonania płatności. Sprzedająca skorzystała z tego linku i podała niezbędne dane – w tym dane z karty płatniczej. W ten sposób umożliwiła oszustowi uzyskać dostęp do swojego rachunku bankowego i straciła prawie 1.000 złotych. Przyjęte zawiadomienia zostały przekazane do śledczych, którzy wnikliwie będą analizować zebrane materiały i szukać sprawców tych oszustw.

Policjanci przypominają, że Internet nie powinien zwalniać z czujności i zachowania zdrowego rozsądku, gdyż tak jak w życiu realnym, tak samo w Internecie nie powinniśmy wierzyć w „nadzwyczajne okazje”! Lepiej stracić trzy niepewne okazje, niż raz dać się oszukać.

Gdy doszło do oszustwa, należy poinformować jak najszybciej administratorów ds. bezpieczeństwa danego serwisu. Ponadto powinniśmy zachowywać wszystkie dokumenty związane z transakcją tj. dowód przelewu na konto bankowe, korespondencję mailową, itp. jak również całą korespondencję ze sprzedawcą oraz zapisy rozmów poprzez komunikatory internetowe, smsy. Zebraną dokumentację należy przekazać podczas składania zawiadomienia o przestępstwie. Im więcej danych uda się zabezpieczyć, tym szybciej i skuteczniej śledczy będą w stanie ustalić sprawcę i wyciągnąć wobec niego konsekwencję.