Bezpieczne wakacje- Kartuscy policjanci przypominają o bezpieczeństwie podczas letniego wypoczynku
Okres wakacyjny trwa na dobre, a w ostatnich dniach pogoda bardzo nas rozpieszcza. Wakacje to dla wielu czas, w którym można wypocząć i oderwać się od codziennych zajęć. Musimy jednak pamiętać, że nic nie zwalnia nas z obowiązku dbania o własne bezpieczeństwo. Przypominamy jak bezpiecznie spędzać wakacje.
Wypoczynek nad wodą, w górach, w mieście, samemu, z rodziną lub ze znajomymi. Wakacje to czas, w którym chcemy wypocząć i oderwać się od codziennych problemów. Pomimo luźnej atmosfery, przez cały czas musimy być świadomi zagrożeń, które mogą wystąpić podczas letniego wypoczynku. Wypoczywając nad wodą pamiętajmy aby:
- NIGDY NIE WCHODZIĆ DO WODY, GDY WYWIESZONA JEST CZERWONA FLAGA!!!
- z wodnych zabaw korzystać tylko w miejscach strzeżonych przez ratownika i pod nadzorem rodziców lub opiekunów,
- nie skakać do wody „na główkę”, ponieważ możemy napotkać na swej drodze głazy, ostre skały, a nawet wrzucone do wody kosze na śmieci, ławki czy inne niebezpieczne przedmioty,
- nie wchodzić do wody pod wpływem alkoholu,
- przed wejściem do wody zabezpieczyć nasze najmłodsze pociechy zakładając im tzw. rękawki.
Równie ważne jest, aby nie spuszczać z oczu naszych podopiecznych. Zatłoczone plaże i kąpieliska, a także miejsca wydarzeń cieszących się dużym zainteresowaniem to warunki stwarzające zagrożenie zagubienia się dzieci. Przypominajmy, że zawsze mogą uzyskać pomoc od policjantów, ratowników, strażaków itp. Nauczmy je, jak mają zachować się w sytuacji kryzysowej. Dbajmy o siebie w trakcie upałów. Odpowiednie nawodnienie oraz stosowanie ochrony skóry to podstawa bezpiecznego wypoczynku.
Niemniej ważne jest odpowiednie zabezpieczenie naszych mieszkań podczas wakacyjnych podróży. Nic lepiej nie zabezpieczy naszego dobytku niż dobry i zaufany sąsiad. Nie umieszczajmy zdjęć oraz informacji o wyjeździe w Internecie przed naszym powrotem, ponieważ mogą posłużyć nieuczciwym ludziom. Poprośmy także sąsiada, by opróżniał naszą skrzynkę pocztową z pozostawianych w niej ulotek.
Zadbajmy również o seniorów. Przestępcy w dalszym ciągu mogą próbować wykorzystać ich dobroć i wrodzone zaufanie do ludzi. Kiedy starsza osoba odbiera telefon od rzekomego „policjanta” z prośbą o pomoc w zatrzymaniu oszustów działających metodą na tzw. wnuczka, często przekazuje przestępcom oszczędności całego życia. Pamiętajmy, że przestępcy modyfikują metody, którymi próbują wyłudzić pieniądze. Nie bądźmy obojętni! Warto, aby każdy z nas rozmawiał z rodzicami i dziadkami o zagrożeniach, jakie mogą ich spotkać na co dzień oraz wskazać, jak mogą się przed nimi ustrzec. Pamiętaj!:
- Nie rozpoznajesz głosu? Rozłącz się! Zadzwoń na Policję! Zweryfikuj informację, wybierając samodzielnie numer do bliskiej osoby!
- Nie mów przez telefon ile masz pieniędzy!
- Nie przekazuj pieniędzy nieznanym osobom!
- Policja nigdy nie żąda przekazania pieniędzy i nie informuje przez telefon o prowadzonych sprawach!
WSPÓLNIE ZADBAJMY O SWOJE BEZPIECZEŃSTWO!