Wiadomości

Wypadek 16-latka podczas prac polowych- Apelujemy o ostrożność!

Data publikacji 06.09.2022

Wciąż trwają intensywne prace związane z uprawą ziemi. Wczoraj wieczorem w Borowym Lesie doszło do wypadku 16-latka podczas wykonywania prac polowych. Dlatego policjanci zwracają się z apelem o zachowanie ostrożności, przestrzeganie przepisów BHP, oraz powstrzymanie się od spożywania alkoholu.

Wczoraj o godzinie 20:30 dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Kartuzach otrzymał zgłoszenie z którego wynikało, że w Borowym Lesie doszło do wypadku podczas prac polowych. Na miejsce natychmiast został zadysponowany patrol policji oraz służby ratunkowe. Funkcjonariusze ustalili, że podczas wykonywania prac polowych przy użyciu ciągnika rolniczego i prasy do słomy doszło do awarii sprzętu. 16-letni chłopak podjął sam próbę naprawy prasy w wyniku czego maszyna wciągnęła jego rękę. Pomocy udzielało Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, które przetransportowało poszkodowanego do szpitala.

Mając na względzie opisane wydarzenia policjanci zwracają się z apelem do wszystkich osób wykonujących prace polowe o zachowanie, największej ostrożności. Miejmy na uwadze, że mamy do czynienia z ciężkim sprzętem rolniczym, którego obsługa wymaga przestrzegania przepisów BHP.

Ważnym elementem jest także powstrzymanie się od spożywania alkoholu, gdyż jak pokazują policyjne statystyki w wielu sytuacjach jest on źródłem powstawania niebezpiecznych zdarzeń.

Według danych KRUS, w okresie żniw wypadkom ulega średnio jedna czwarta osób spośród ogółu poszkodowanych w wypadkach przy pracy w gospodarstwach rolnych w skali roku. W tym czasie przyczyną niemal połowy wypadków są upadki osób, około 11% to wypadki związane z pochwyceniem i uderzeniem przez części ruchome maszyn i urządzeń, 12% stanowią zdarzenia spowodowane uderzeniem, przygnieceniem lub pogryzieniem przez zwierzęta inwentarskie.

Wielu wypadkom w rolnictwie można zapobiec poprzez właściwą organizację pracy i przestrzeganie następujących zasad:

  •  dbanie o ład i porządek w obejściu gospodarstwa,
  • użytkowanie sprawnych maszyn i urządzeń, wyposażonych w osłony i zabezpieczenia ruchomych części, sprawny układ hamulcowy i kierowniczy oraz sygnalizację świetlną, 
  • wykonywanie napraw, usuwanie awarii, zanieczyszczeń i zapchań po wyłączeniu silnika i WOM,
  • przebywanie w bezpiecznej odległości od pracujących maszyn i urządzeń, 
  • prawidłowe zabezpieczenie maszyn i urządzeń podczas pracy i postoju, 
  • używanie maszyn wyposażonych w mocne i dobrze zamontowane drabinki oraz schodki wejściowe do kabin, przyczep i na pomosty oraz wchodzenie i schodzenie z nich przodem do maszyny, 
  • nie przewożenie ludzi na przyczepach, błotnikach ciągników, w nieprzystosowanych do tego celu kabinach ciągników, na zaczepach, pomostach i ładunkach, 
  • zabezpieczenie przewożonych ładunków objętościowych przed upadkiem i osunięciem ze środka transportu,
  • stosowanie odzieży roboczej przylegającej do ciała i obuwia przylegającego do kostki na protektorowanej podeszwie, 
  • zapewnienie właściwej opieki dzieciom, oraz wydzielenie dzieciom specjalnego miejsca do zabawy, z dala od miejsca wykonywania pracy w gospodarstwie, 
  • stosowanie przerw w pracy na odpoczynek i regenerację sił, ograniczenie ekspozycji ciała na działanie słońca i wysokich temperatur.
Powrót na górę strony