Wiadomości

Nietrzeźwy pieszy wszedł wprost pod nadjeżdżający pojazd. Policjanci wyjaśniają okoliczności wypadku drogowego

Data publikacji 23.12.2022

Kartuscy policjanci pracowali na miejscu wypadku z udziałem pieszego. Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że 62-letni mężczyzna wszedł wprost pod nadjeżdżający samochód. Ponadto pieszy był pod wpływem alkoholu. Mężczyzna został przewieziony do szpitala. Apelujemy o ostrożność na drodze i trzeźwe myślenie!

Wczoraj po godzinie 18:00 dyżurny kartuskiej komendy otrzymał zgłoszenie dotyczące potrącenia pieszego w Kartuzach. Na miejsce natychmiast zadysponowano patrol policji oraz służby ratunkowe. Ze wstępnych ustaleń mundurowych wynika, że 62-letni mężczyzna najprawdopodobniej wszedł wprost pod nadjeżdżający samochód renault, którym podróżował 55-letni mężczyzna. Funkcjonariusze zbadali trzeźwość kierowcy pojazdu oraz pieszego. Badanie alkomatem wykazało, że 62-latek ma w swoim organizmie ponad 2 promile alkoholu. W wyniku zdarzenia i odniesionych obrażeń, pieszy został przewieziony do szpitala. Funkcjonariusze na miejscu sporządzili dokumentację fotograficzną oraz oględziny samochodu i miejsca zdarzenia. Policjanci ustalają dokładne okoliczności zdarzenia.
Przechodząc przez jezdnię pamiętaj:

  • Nie przechodź przez ulicę „z marszu”, zatrzymaj się i oceń sytuację.
  • ZAWSZE, niezależnie od tego gdzie przechodzisz (także na światłach): spójrz w lewo, potem w prawo, znów w lewo. Nic nie jedzie – przechodzisz. Jeśli samochód nie zwalnia CZEKAJ, nawet gdy masz zielone światło.
  • Stosuj zasadę szczególnej ostrożności, przecież może się zdarzyć, że kierowca będzie nietrzeźwy albo zachowa się jak nieodpowiedzialny pirat drogowy. Masz za dużo do stracenia żeby mu udowodnić, że to ty masz pierwszeństwo.
  • Uważaj szczególnie wtedy gdy jest zła widoczność na drodze, czyli: o zmroku, w nocy,  w czasie deszczu albo śniegu.
  • Nigdy nie przechodź w miejscu, gdzie kierowcy nie spodziewają się pieszych np. tam gdzie barierki oddzielają jezdnię od chodnika.
  • Nie wchodź nagle na jezdnię spoza przeszkody: żywopłotu, zaparkowanego pojazdu, autobusu, który zatrzymał się na przystanku. itp.
  • Szybko pokonuj jezdnię, ale nie przebiegaj.
  • Jeśli przechodzisz przez jezdnię dwupasmową zawsze upewnij się czy przepuszczą cię samochody jadące po obydwu pasach RUCHU.
  • Przechodzenie przez jezdnię poza przejściem dla pieszych jest dozwolone, gdy odległość od przejścia przekracza 100 metrów. Jeżeli jednak skrzyżowanie znajduje się w odległości mniejszej niż 100 metrów od wyznaczonego przejścia, przechodzenie jest dozwolone również na tym skrzyżowaniu
  • Jednakże poza przejściem możesz pokonać jezdnię tylko pod warunkiem, że nie spowoduje TO zagrożenia bezpieczeństwa lub utrudnienia ruchu pojazdów.
  • Zabrania się: przebiegania przez jezdnię, przechodzenia w miejscu o ograniczonej widoczności, zwalniania kroku lub zatrzymywania się bez uzasadnionej potrzeby.

Poruszanie się poboczem i jezdnią

  • Z pobocza korzystaj tylko wówczas, gdy nie ma chodnika lub drogi dla pieszych. Dopiero gdy nie ma pobocza albo nie nadaje się ono do użytku możesz iść po jezdni.
  • Chodzenie po jezdni jest zawsze ostatecznością. To najmniej bezpieczne miejsce dla pieszego, bo jezdnia jest przede wszystkim dla pojazdów. Pieszy na jezdni jest tylko gościem.
  • Pobocze często ma dużo gorszą nawierzchnię niż jezdnia np. rośnie na nim trawa, albo jest wysypane żwirem, mimo to będziesz tam znacznie bezpieczniejszy niż na jezdni. Wygoda to nie wszystko, liczy się bezpieczeństwo !
  • Gdy wzdłuż drogi biegnie chodnik i pobocze, zawsze wybieraj chodnik !
  • Poboczem lub jezdnią należy chodzić lewą stroną drogi (twarzą do nadjeżdżających pojazdów). Idąc po jezdni zajmuj miejsce najbliżej jej krawędzi i obowiązkowo ustępuj pierwszeństwa nadjeżdżającemu pojazdowi. Oznacza to obowiązek zatrzymania się lub nawet zejścia z jezdni.
  • Poruszanie się lewą stroną drogi zapewnia lepszą widoczność i zwiększa Twoje bezpieczeństwo, jest to elementarna zasada. Chodzenie prawą stroną powoduje, że pieszy nie widzi nadjeżdżającego z tyłu samochodu, co na wąskich drogach grozi potrąceniem, zwłaszcza w sytuacji wymijania się dwóch pojazdów.
  • Idąc jezdnią lub poboczem obserwuj nadjeżdżające samochody, w razie gdy pojazd nie zmienia toru jazdy aby bezpiecznie Cię wyminąć zejdź z jezdni, a gdy idziesz poboczem dla własnego bezpieczeństwa przesuń się jeszcze dalej od krawędzi jezdni, nawet gdy jest to niewygodne.
  • Będąc na jezdni szczególnie uważaj na zakrętach dróg i wzniesieniach gdyż kierowcy mogą Cię wówczas zauważyć dosłownie w ostatniej chwili.
  • W czasie deszczowej pogody czy też opadów śniegu także musisz kontrolować sytuację na drodze, a nie skupiać się głównie na osłanianiu parasolką, spoza której nie widać nadjeżdżających samochodów.

Pamiętajmy! Jako piesi widzimy i powinniśmy być widoczni!

Wypadki z udziałem pieszych są z reguły najbardziej tragiczne w skutkach, a pieszy nie bez powodu nazywany jest niechronionym uczestnikiem ruchu - nie chronią go pasy, poduszki, strefa zgniotu. Chroni go tylko własny rozsądek.

Apelujemy do wszystkich uczestników ruchu drogowego o zachowanie szczególnej ostrożności i stosowanie się do obowiązujących przepisów, bo kiedy zaczyna brakować nam wyobraźni i zdrowego rozsądku dochodzi do przykrych, a niejednokrotnie tragicznych w skutkach zdarzeń, w których poszkodowani tracą nie tylko zdrowie, ale też i życie.

Powrót na górę strony