Wiadomości

Bezpieczne wakacje nad wodą

Data publikacji 07.08.2023

Lato to czas, kiedy wielu z nas wybiera się na zasłużony wypoczynek nad wodę. Bez względu na to, czy planujesz spędzić czas nad morzem, jeziorem czy basenem, bezpieczeństwo powinno być zawsze priorytetem. Przy tej okazji kartuscy policjanci przypominają kilka ważnych zasad by wypoczynek nad wodą był bezpieczny.

Jednym z głównych zadań policjantów Komendy Powiatowej Policji w Kartuzach jest edukacja społeczeństwa na temat szeroko pojętego bezpieczeństwa, w tym nad wodą. Kampania informacyjna „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”, gdzie podczas spotkań z mieszkańcami oraz turystami omawiają oni zasady bezpiecznego zachowania się nad wodą, a także przypominają o najważniejszych zagrożeniach związanych z korzystaniem z akwenów wodnych.
Policjanci monitorują akweny wodne, dbając o przestrzeganie przepisów i zasad bezpieczeństwa. Ponadto sprawdzają, czy nie dochodzi do przypadków pływania w miejscach niedozwolonych, które mogą być niebezpieczne ze względu na prądy wodne lub ukryte przeszkody.
Warto pamiętać, że korzystając z wody każdy z nas, ma obowiązek zachowania odpowiedzialności i przestrzegania zasad bezpieczeństwa. Dlatego ważne jest, aby przed wyjazdem zapoznać się z informacjami dotyczącymi bezpieczeństwa na danym akwenie, a także przestrzegać poleceń i zaleceń służb ratowniczych.


Zasady bezpiecznego zachowania nad wodą:
-Przede wszystkim wybierajmy wypoczynek nad wodą w miejscach do tego przeznaczonych, z wydzielonymi miejscami do kąpieli, tam gdzie nad naszym bezpieczeństwem będą czuwali ratownicy WOPR.

- Zwracajmy uwagę na znaki, które mówią nam, w jaki sposób bezpiecznie korzystać z kąpieliska oraz zorientujmy się, w którym miejscu znajduje się punkt pierwszej pomocy.

- Na każdym strzeżonym kąpielisku ratownicy WOPR wywieszają flagi – białą lub czerwoną. Biała zezwala na bezpieczne korzystanie z wody, czerwona to całkowity zakaz pływania.

- Zanim wskoczymy do akwenu, którego głębokości nie znamy, pamiętajmy o stopniowym wchodzeniu do wody. Często zdarza się, że dno jest skaliste lub występują nagłe uskoki głębokości, a to może narazić nas na uraz.
- Pamiętaj! Nigdy nie wchodź do wody po spożyciu alkoholu. Statystyki wyraźnie wskazują, że najwięcej przypadków utonięć dotyczy osób nietrzeźwych.
- Nie pływaj zaraz po posiłku. Odczekaj około 30 minut.
- Podczas opalania nasze ciało nagrzewa się. Pamiętaj o tym, aby do wody zanurzać się stopniowo, żeby uniknąć szoku termicznego.
- Wypożyczając łódkę, kajak czy rower wodny koniecznie załóż kapok – on uratuje Ci życie w przypadku wpadnięcia do wody.
 

Powrót na górę strony