Wiadomości

Bezpieczeństwo seniorów tematem spotkania kartuskich policjantów

Data publikacji 23.11.2023

Dzisiaj rano policjantki z Komendy Powiatowej Policji w Kartuszach uczestniczyły w spotkaniu z kartuskimi seniorami, które odbyło się Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Policjantki omówiły temat szeroko rozumianego bezpieczeństwa osób starszych. Apelowały o zachowanie czujności i stosowanie zasady ograniczonego zaufania wobec osób, które przez telefon podszywają się pod różne osoby i naciągają rozmówcę na przekazanie pieniędzy, Na podstawie przykładów podanych przez policjantów, seniorzy dowiedzieli się, np. jak nie stać się ofiarą oszustów.

Poczucie bezpieczeństwa to jeden z głównych czynników wpływających na jakość życia mieszkańców. Współdziałanie społeczeństwa z Policją w tym zakresie jest z pewnością bardzo ważne. Dlatego policjanci z kartuskiej komendy bardzo chętnie uczestniczą w spotkaniach, na których przypominają mieszkańcom o zwykłych środkach bezpieczeństwa. Tym razem funkcjonariusze mieli okazję spotkać się z kartuskimi seniorami w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych w Kartuzach.

Najbardziej narażoną grupą społeczną na utratę oszczędności są seniorzy. W dużej mierze wynika to z tego, że często osoby te zamieszkują samotnie, nie mają częstego kontaktu ze swoimi najbliższymi, więc nie mają bezpośredniej możliwości zweryfikowania informacji otrzymanych przez telefon. Seniorzy przez to, że kierują się ufnością wobec innych i na ogół dużą wrażliwością i empatią, często chcąc pomóc swoim najbliższym, padają ofiarą przestępców. Pod wpływem dużych emocji i stresu oraz dużej presji wywieranej przez oszustów, podejmują pochopne decyzje, nie zastanawiając się nad ich ewentualnymi konsekwencjami. Dzisiejsze spotkanie kartuskich policjantek z seniorami miało na celu podniesienie ich świadomości na temat zagrożeń, z jakimi mogą się spotkać oraz sposobów ich unikania. Podczas spotkanie funkcjonariuszki kartuskiej policji przestrzegały starsze osoby przed stosowaną przez oszustów formą wyłudzania pieniędzy „na wnuczka”, „na policjanta”, „na wypadek”, „na prokuratora” czy „na przedstawiciela banku”. Zwracali uwagę na to, że jeśli ktoś w rozmowie zaczyna wypytywać ich o oszczędności, o to, czy pieniądze trzyma w banku oraz żeby je przekazać, w takiej sytuacji należy się rozłączyć z oszustem. Policjantki apelowały także, aby nie instalować żadnych aplikacji na komputerach czy telefonach, do których zachęca ich oszust podczas rozmowy telefonicznej.

Pamiętaj!!

- Policjanci NIGDY NIE PROSZĄ o przekazanie PIENIĘDZY. Gdy otrzymasz taki telefon – rozłącz się!
- Nie przekazuj, nie rób przelewu pieniędzy – gdy ktoś cię o to prosi w rozmowie telefonicznej. W przypadku jakichkolwiek podejrzeń skontaktuj się z Policją, zadzwoń na numer 112. Możesz także skontaktować się z najbliższą rodziną i powiadomić o próbie oszustwa.

Powrót na górę strony