Rodzicu zwróć uwagę na to co Twoje dziecko robi w sieci!
Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że Internet jest kopalnią wiedzy. Jest niezwykle pomocny w nauce i komunikacji, a także w rozwijaniu zainteresowań i pasji. Niestety korzystanie z niego niesie również wiele zagrożeń, na które narażone są przede wszystkim młode i ciekawe świata osoby. Kartuscy policjanci prowadzą w szkołach działania, które mają zwrócić uwagę dzieci i młodzieży na internetowe zagrożenia i wpłynąć na bezpieczne i odpowiedzialne zachowania w cyberprzestrzeni.
W obecnych czasach z sieci korzystają wszyscy bez względu na wiek. Internet pomaga w życiu codziennym prawie w każdej kwestii i sprawa, że żyje nam się łatwiej. Z sieci korzystamy np. będąc w podróży, robiąc zakupy, komunikując się z innymi osobami, które są nawet na drugim krańcu świata, czy załatwiając sprawy urzędowe. Najmłodsi wykorzystują Internet do znajdowania w nim informacji potrzebnych do nauki i wzbogacenia wiedzy wymaganej w szkole. Powszechne w sieci jest również nawiązywanie nowych relacji.
Niestety podczas korzystania z Internetu można spotkać się z materiałami, które nie są przeznaczone dla danej grupy wiekowej, a ich drastyczne, przesiąknięte przemocą treści z uwagi na kontrowersyjny charakter cieszą się zainteresowaniem wśród użytkowników komunikatorów internetowych i są udostępniane pomiędzy osobami w różnym wieku. Część korzystających z sieci osób przekonana jest o swojej anonimowości, a Internet traktują wyłącznie jako narzędzie do popełniania czynów zabronionych. Ośmieszanie, nakłanianie do popełnienia przestępstwa, hejt, agresja, czy wyśmiewanie to coraz częstsze zjawiska, które mogą prowadzić do tragicznych zdarzeń. Za pośrednictwem Internetu, a przede wszystkim na popularnych portalach społecznościowych, dzieci i młodzież coraz częściej padają ofiarami przemocy rówieśniczej. Zdarzają się przypadki udostępniania swoich danych osobowych lub przesyłania intymnych i wrażliwych materiałów poznanym w Internecie osobom.
Policjanci spotykają się z uczniami szkół podstawowych i ponadpodstawowych i zwracają ich uwagę na zagrożenia, które występują w Internecie. W rozmowach z uczniami można odnieść wrażenie, że prowadzone przez mundurowych działania przynoszą pożądane efekty w postaci zwiększonej świadomości i ostrożności w kontaktach z obcymi w sieci. Nie da się jednak uniknąć wszystkich zagrożeń. Dlatego ważna jest tutaj rola rodziców i opiekunów, którzy powinni wprowadzać dzieci w wirtualny świat i uczyć je, że podobnie jak w tym rzeczywistym obowiązują, ponadczasowe wartości takie jak szacunek, uczciwość i poczucie odpowiedzialności za drugiego człowieka.
Drodzy rodzice i opiekunowie pamiętajmy, że RAZEM możemy więcej!