„Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą” oraz „lato z sanepidem” – działania edukacyjno–profilaktyczne policji i sanepidu na plaży w Chmielnie.
Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Kartuzach oraz pracownik Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemologicznej w Kartuzach prowadzili wczoraj wspólnie na chmieleńskiej plaży działania edukacyjno-profilaktyczne „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą” oraz „lato z sanepidem”. Osoby w każdym wieku wypoczywające nad jeziorem mogły poszerzyć swoją wiedzę w dziedzinie bezpiecznego spędzania czasu, wypoczynku oraz zabawy.
Szybkimi krokami zbliża się koniec wakacji, a słoneczna pogoda i wysokie temperatury stanowią doskonałą zachętę do spędzania wakacji nad wodą. Podczas wczorajszych działań, policjanci wraz z pracownikiem sanepidu spotkali się mieszkańcami oraz turystami wypoczywającymi w naszym regionie. Ich celem było przekazanie informacji na temat bezpiecznego zachowania się w czasie trwających wakacji, zarówno w życiu codziennym, jak i w sytuacjach mogących powodować zagrożenia dla życia, zdrowia oraz uświadomienie zagrożeń związanych z wypoczynkiem nad wodą.
Mundurowi przekazywali najmłodszym i młodzieży informacje o zasadach postępowania w przypadku zaczepiania przez osoby nieznajome, o zasadach bezpiecznego wypoczynku nad wodą, także przypomniano numery alarmowych i w jakich sytuacjach z nich korzystać.
Podczas spotkania edukowano także osoby dorosłe i seniorów, przekazując informację o oszustach działających metodą „na wnuczka” czy „na policjanta”. Od mundurowych można było usłyszeć wiele przestróg dotyczących skutków i konsekwencji prawnych dotyczących kierowania pojazdami mechanicznymi pod wpływem alkoholu oraz środków odurzających. Chętni mogli przymierzyć specjalne okulary tzw. alkogogle i narkogogle, imitujące obraz widziany oczami nietrzeźwego kierowcy lub będącego pod wpływem narkotyków.
Wskazówki funkcjonariuszy jak i przedstawiciela kartuskiego sanepidu dotyczyły spędzania bezpiecznego czasu nad wodą, na drodze czy też w lesie. Przedstawicielka sanepidu - jako klasyfikatorka grzybów, wszystkim zainteresowany opowiedziała w jaki sposób bezpiecznie zbierać grzyby oraz jak je rozpoznawać. Dużym zainteresowaniem cieszył się analizator ciała. Każdy mógł dokonać pomiaru składu wraz z wydrukiem i odpowiednim wskazówkami o zadbanie zdrowia.
Plenerowe spotkanie spotkało się dużym zainteresowaniem osób wypoczywających nad jeziorem, którzy z pewnością poszerzyli swoją wiedzę z zakresu bezpiecznego wypoczynku nad wodą.