Włamania do domów, mieszkań i altanek- jak uchronić się przed kradzieżą?
Zima to okres sprzyjający włamywaczom. Szybko zapadający zmrok, wyjazdy na święta oraz ferie, rzadko odwiedzane altanki działkowe, to czynniki sprzyjające włamaniom w tym czasie. Kartuscy funkcjonariusze apelują o odpowiednie zabezpieczenie swojego mienia.
W ostatnim czasie na terenie naszego powiatu odnotowaliśmy przypadki włamań do domów i garaży. Do zdarzeń dochodzi najczęściej w godzinach wieczornych i nocnych. Włamywacze wykorzystują nieuwagę właścicieli, ich nieobecność lub sprzyjające włamaniom okoliczności takie jak pogoda lub słabe zabezpieczenie pomieszczeń.
W celu zapobieżenia kolejnym tego typu zdarzeniom zwracamy się do mieszkańców naszego powiatu z apelem. Pamiętajmy o zachowaniu szczególnych zasad bezpieczeństwa i stosowaniu dodatkowych zabezpieczeń w przypadku posiadania drzwi balkonowych i nisko usytuowanych okien, a także piwnic, garaży, komórek oraz altanek działkowych. Bardzo ważne jest również zwracanie uwagi na osoby obce przebywające w określonym rejonie bez konkretnego celu i prowadzące obserwację. Dotyczy to również samochodów nie należących do okolicznych mieszkańców, a zaparkowanych lub przejeżdżających wolno w pobliżu posesji. W każdej niepokojącej nas sytuacji powinniśmy zadzwonić pod numer alarmowy 112.
Pamiętajmy:
* Nie opowiadaj wszystkim wkoło ,że planujesz dłuższy wyjazd na święta czy ferie zimowe. Na automatycznej sekretarce telefonu nie zostawiaj wiadomości typu „wyjechaliśmy z miasta, wracamy za kilka dni”.
Opuszczając na dłuższy czas mieszkanie (ferie, urlop ), zostaw znajomemu sąsiadowi klucze do mieszkania i poproś o :
* zapalenie codziennie chociaż na kilka minut światło w różnych pomieszczeniach,
* otwieranie na kilka minut okna, drzwi balkonowych,
* wyjmowanie ze skrzynki Twojej korespondencji,
* Nie zostawiaj kluczy pod wycieraczką oraz w tzw. „dobrych schowkach”
* jeśli masz zamiar przechowywać w mieszkaniu dużą ilość gotówki lub posiadasz bardzo cenne przedmioty — kup do domu, zamontuj na stałe szafę pancerną lub sejf. Zastanów się jednak, czy nie będzie bezpieczniej wynająć do takich celów skrytkę bankową;
*zamontuj atestowane zamki na drzwiach wejściowych, w oknach oraz drzwiach balkonowych (montowanie skomplikowanych zamków, zasuw, łańcuchów i rygli na standardowych drzwiach ze sklejki i płyty pilśniowej nie przyniesie efektu, skoro z łatwością można je wypchnąć z futryny)
* Kolejnym krokiem do zabezpieczenia mieszkania lub domu jest jego ubezpieczenie. Ubezpieczenie domu i mieszkania nie daje wprawdzie ochrony przed samym włamaniem, ale chroni Cię przed jego finansowymi skutkami. Dlaczego warto mieć? Bo ryzyko włamania istnieje zawsze, bez względu na to, jak silnych zabezpieczeń zastosujesz. Dzięki ubezpieczeniu zachowasz wewnętrzny spokój w każdej sytuacji, a już zwłaszcza podczas dłuższych nieobecności w domu, gdy ryzyko włamania do domów jednorodzinnych jest największe.