W 2 DNI MIESZKAŃCY POWIATU KARTUSKIEGO DALI SIĘ OSZUKAĆ NA ŁĄCZNĄ KWOTĘ 13600 ZŁOTYCH.
Policjanci ponownie apelują – zanim przekażemy komukolwiek kod BLIK, upewnijmy się, że za prośbą o pomoc finansową nie kryje się próba oszustwa! Prośby oszustów są różne-na leki, zagubiona została torebka, zagubiony portfel, przerwa techniczna w banku, brak pieniędzy na powrót do domu, brak pieniędzy na jedzenie, trudna sytuacja finansowa. W zaledwie dwa dni, mieszkańcy powiatu kartuskiego dali się oszukać na łączną kwotę 13600 złotych.
Mimo ciągłych apeli policji nie maleje liczba oszustw metodą na BLIK. Do Komendy Powiatowej Policji w Kartuzach niemal codziennie zgłaszają się osoby, które zostały dotknięte tą metodą oszustwa. W przeciągu dwóch ostatnich dni do kartuskiej komendy zgłosiły się 4 osoby, które dały się zwieść oszustom internetowym. Niechlubną rekordzistką okazała się 40-latka, która wygenerowała trzy kody BLIK, na łączą sumą 9000 złotych.
Oszustwo metodą na BLIK polega na włamaniu się i przejęciu konta na portalu społecznościowym oraz proszeniu za pomocą komunikatora znajomych właściciela konta o udostępnienie kodu BLIK. Osoba, logując się do swojego banku, musi wygenerować w aplikacji kod do płatności telefonem, a następnie przesłać go „znajomemu”. Niestety w przeciwieństwie do płatności przelewem, transakcji dokonanych za pomocą tego kodu nie można już cofnąć, gdyż przestępca od razu wpisuje podany kod BLIK w bankomacie i wypłaca z niego pieniądze. Co prawda, właściciel konta musi potwierdzić transakcję, ale robi to, wierząc, że pomaga swojemu znajomemu, który znalazł się w potrzebie.
Aby nie paść ofiarą takiego oszustwa:
• Należy przede wszystkim dobrze zabezpieczyć dostęp do konta na portalu społecznościowym, wykorzystując w tym celu dwuskładnikowe uwierzytelnienie logowania. Pamiętajmy również o wylogowaniu się z konta po zakończeniu użytkowania!
• Nie należy podawać wygenerowanego kodu BLIK bez potwierdzenia, czy to faktycznie nasz znajomy prosi o pożyczkę. Wystarczy zadzwonić do znajomego, aby upewnić się, czy faktycznie on znalazł się w potrzebie.
• Zawsze należy dokładnie sprawdzić dane transakcji przed jej zatwierdzeniem w aplikacji bankowości mobilnej, np. gdzie nasze pieniądze będą wypłacone.
Co radzą policjanci? Przede wszystkim-zachować czujność i rozsądnie korzystać z internetu.