Nie daj się oszukać na kryptowaluty.
W województwie pomorskim w ostatnim czasie wzrosła ilość osób poszkodowanych oszustwem ,,na kryptowaluty”. Ostrzegamy jak nie dać się oszukać!
W ostatnim czasie w województwie pomorskim wzrosła ilość oszustw ,, na Kryptowaluty”. Poszkodowane tym oszustwem osoby straciły nawet po kilkaset tysięcy złotych. W trosce o mieszkańców naszego powiatu ostrzegamy przed tym jak nie dać się oszukać.
O tym, jak bardzo niebezpieczny jest rynek kryptowalut, przekonał się już nie jeden pokrzywdzony. Doskonałym narzędziem dla cyberprzestępców nie musi być złośliwe oprogramowanie komputerowe. Wystarczy odpowiednia socjotechnika, czyli atak psychologiczny. Oszuści kontaktują się z ofiarami poprzez media społecznościowe i oferują bardzo zyskowną inwestycję. Kończy się to zainstalowaniem oprogramowania, które przechwytuje ich loginy oraz hasła do kont bankowych.
Oszuści kontaktują się z pokrzywdzonymi, oferując błyskawiczny zysk w obrocie kryptowalutą. Tak manipulują swoimi ofiarami, aby myśleli, że będą inwestować w kryptowaluty. W rzeczywistości w wyniku oszusta pokrzywdzony instaluje w swoim komputerze program umożliwiający tzw. zdalny pulpit. Następnie z pokrzywdzonym kontaktuje się przedstawiciel fałszywej firmy, oferując inwestycję związaną z kryptowalutą najczęściej o nazwie „Bitcoin”. Dzwoniący namawia pokrzywdzonego do pobrania aplikacji np. służącej do zainstalowania zdalnego pulpitu. Za pomocą niej oszust może wykonywać operacje na komputerze pokrzywdzonego np. zaciągać błyskawiczne pożyczki, wykonywać nieautoryzowane transakcje lub „wyprowadzać” zgromadzone oszczędności.
W związku z tym kartuscy policjanci ostrzegają, jak nie dać się oszukać:
Warto pamiętać, aby:
- W przypadku rozmów telefonicznych lub e-mailowych zachowaj szczególną ostrożność. Zweryfikuj tożsamość osoby, z którą rozmawiasz,
- nie inwestuj pieniędzy w technologię blockchain, kryptowalut, jeśli nie masz wiedzy jak to robić,
- nie inwestuj wszystkich środków, jakie posiadasz,
- jeśli jednak zdecydujesz się już na jakąś inwestycję, zweryfikuj potencjalny podmiot, w który chcesz zainwestować. Sprawdzić taki podmiot możemy, na liście ostrzeżeń publicznych Komisji Nadzoru Finansowego oraz w miarę możliwości na stronach internetowych prowadzonych przez zagraniczne jednostki nadzoru nad rynkiem finansowym,
- zwróć uwagę, jaki jest cel inwestycji, czy inwestycja jest zabezpieczona, czy istnieje możliwość i sposób złożenia reklamacji na niezgodne z prawem działania,
- zwróć również uwagę na jurysdykcję prawną emisji kryptowalut, która może nam utrudnić w przyszłości ewentualne składanie roszczeń odszkodowawczych lub skarg z tytułu nierzetelnej realizacji umów,
- osoby posiadające kryptowaluty i krypto aktywa powinny pamiętać o tym, aby nie udostępniać osobie nieupoważnionej dostępu do swojego klucza prywatnego.
Pracownicy Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego w żaden sposób nie uczestniczą w transakcjach, które są związane z kryptowalutami. Wszelki osoby powołujące się na ten urząd są oszustami.
st.sierż. Aleksandra Philipp