Wiadomości

16-latek przerobił swój wizerunek w aplikacji, bo chciał kupić alkohol

Data publikacji 12.03.2025

Wczoraj policjanci kartuskiej komendy zatrzymali w Przodkowie 16-letniego mieszkańca Kartuz, który chciał kupić alkohol, potwierdzając pełnoletność przerobionym wizerunkiem w aplikacji mObywatel. Nieletni odpowie teraz przed sądem dla nieletnich.

Wczoraj po godzinie 16:30 oficer dyżurny kartuskiej komendy otrzymał informację, że w Przodkowie, w jednym ze sklepów spożywczych nastolatek posługuje się najprawdopodobniej przerobionym dokumentem w aplikacji mObywatel. Na miejsce zdarzenia natychmiast skierowano kartuskich policjantów. W trakcie interwencji nieletni przyznał się policjantom, że dokument, którym się posłużył jest przerobiony i podał swoje prawdziwe dane. 16-latek został przekazany rodzicowi, a za popełnione przestępstwo odpowie przed sądem dla nieletnich.
Jak więc upewnić się, że osoba, która posługuje się aplikacją, nie posiada przerobionego dokumentu?
Ministerstwo Cyfryzacji wskazało trzy metody weryfikacji autentyczności:
• metoda kryptograficzna (kod QR) - polega na zeskanowaniu kodu QR wygenerowanego przez aplikację. Można także skorzystać z kodu liczbowego znajdującego się pod QR. System automatycznie potwierdza autentyczność dokumentu, eliminując ryzyko błędów ludzkich;
• metoda wizualna- polega na wzrokowym sprawdzeniu dynamicznych elementów dokumentu (flaga Polski, aktualna data i godzina, tło oraz hologram);
• metoda funkcjonalna - użytkownik może potwierdzić autentyczność aplikacji mObywatel poprzez przełączanie się między różnymi ekranami usług i funkcji.
Apelujemy do właścicieli sklepów o szczególną ostrożność i dokładne weryfikowanie wieku klientów kupujących produkty objęte ograniczeniami wiekowymi.

Powrót na górę strony