Wiadomości

W te Święta Wielkanocne zrób sobie prezent- zadbaj o swoje bezpieczeństwo.

Data publikacji 16.04.2025

Przed nami okres przedświątecznej gorączki zakupów, biegania po sklepach, a potem upragnione przez wielu Święta Wielkanocne. W trakcie nadchodzącego weekendu kartuscy policjanci będą prowadzić wzmożone kontrole ruchu drogowego. Zajęci przygotowaniem świąt często zapominamy o najważniejszym, o naszym bezpieczeństwie. Aby Święta Wielkanocne były bezpieczne i upłynęły nam spokojnie, bądźmy uważni i ostrożni. Oto kilka rad, które mogą sprawić, że nasze święta będą udane.

Zabezpiecz mieszkanie przed wyjazdem

Poinformuj sąsiadów, jeśli wybierasz się na święta do bliskich, aby mogli zerknąć na twój dom czy mieszkanie. Wyjeżdżając, upewnij się, że dokładnie zamknąłeś drzwi i okna. Nie zostawiaj kluczy np.: pod wycieraczką, czy doniczką. Nie informuj w mediach społecznościowych, że wyjeżdżasz na święta.

Zachowaj ostrożność w miejscach publicznych

Aby nie stać się ofiarą przestępstwa, nie chwalmy się swoim majątkiem i zasobnością portfela. Pamiętajmy, że podczas świątecznych zakupów prawie zawsze towarzyszy nam pośpiech. Gorączkę przedświątecznych zakupów wykorzystują kieszonkowcy. Złodzieje obserwują nasze zachowania, sprawdzają, na ile jesteśmy czujni i gdzie chowamy portfel. Wystarczy chwila nieuwagi i nasze pieniądze oraz dokumenty padną łupem przestępcy. Nie dawajmy przestępcom żadnych okazji do tego, aby stać się ich ofiarą. Pamiętaj, że złodzieje nie świętują- pilnuj swoich rzeczy. Nie pozostawiaj torebek, telefonów czy portfeli bez nadzoru- nawet ,,na chwilę.

Bezpieczeństwo na drodze


W trakcie nadchodzącego weekendu policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Kartuzach będą prowadzić wzmożone kontrole ruchu drogowego. Pamiętaj o przestrzeganiu przepisów ruchu drogowego. Nie wsiadaj za kierownicę pod wpływem alkoholu, a w trasę, szczególnie ta długa wyrusz wypoczęty i z odpowiednim zapasem czasu. Przed daleką podróżą skontroluj stan techniczny swojego pojazdu.

Poniedziałek Wielkanocny – lany poniedziałek


Zachowania osób niewłaściwie obchodzących zwyczaje wielkanocne, a przede wszystkim „śmigus-dyngus” np. wylewanie na przechodniów z wielopiętrowych budynków nadmiernych ilości wody lub zanieczyszczeń oraz rzucanie z wiaduktów na przejeżdżające samochody worków foliowych wypełnionych wodą, powodować mogą naruszenie nietykalności cielesnej, uszkodzenie ciała, zniszczenie mienia lub naruszenie miru domowego podczas bezprawnego wtargnięcia do mieszkania bez zgody właściciela. Sprawcy w wyniku swojego nieodpowiedzialnego zachowania mogą ponieść odpowiedzialność karną za naruszenie przepisów.
Rodzice powinni nauczyć dzieci, że „lany poniedziałek” to tradycja polewania wodą, w której należy zachować umiar i kulturę. Zlewanie wodą przypadkowych przechodniów może narazić nas na straty materialne – gdy zostanie zniszczona np. droga odzież, telefon itd.

st.sierż. Aleksandra Philipp

Powrót na górę strony