Uważajmy nad wodą
Od 19 czerwca do 31 sierpnia bieżącego roku trwa policyjna akcja „Bezpieczne Wakacje”. W tym czasie policjanci z powiatu kartuskiego każdego dnia dbają o bezpieczeństwo wypoczywających osób .
Przed nami koniec wakacji, które dla większości osób są czasem urlopów i wypoczynku. Dla kartuskich policjantów to czas wzmożonej pracy, którzy stale apelują o rozwagę na drodze i nad wodą. O skutkach nieprzestrzegania podstawowych zasad bezpieczeństwa przekonał się 39 letni mieszkaniec Gdyni, który w niedzielę wskoczył „na główkę” do wody w miejscu zabronionym i prawdopodobnie uderzając głową o dno jeziora stracił przytomność. W wyniku przeprowadzonej reanimacji mężczyzna odzyskał oddech i został przetransportowany helikopterem do szpitala.
Nad wodą liczy się wzmożona uwaga, ostrożność i przezorność wypoczywających oraz przebywających nad nią osób dorosłych, dzieci i młodzieży. Przecenianie własnych możliwości podczas kąpieli i brak należytej opieki nad dziećmi mogą być tragiczne w skutkach. Brak wyobraźni i brawura są w stanie doprowadzić do tragedii całych rodzin.
Zasady bezpiecznej kąpieli:
- Pływaj tylko w miejscach strzeżonych czyli tam gdzie jest ratownik wodny. Bardzo lekkomyślne jest pływanie w miejscach gdzie kąpiel jest zakazana. Informują o tym znaki i tablice. Na kąpieliskach strzeżonych znajdziemy również dwa rodzaje flag: białą i czerwoną. Jeśli jest wywieszona biała flaga, wówczas kąpiel jest dozwolona. Flaga czerwona oznacza zakaz kąpieli w danym miejscu. Nie wolno też pływać na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych.
- Zapoznaj się i zawsze przestrzegaj regulamin kąpieliska, na którym przebywasz. Stosuj się do uwag i zaleceń ratownika.
- Nie pływaj w czasie burzy, mgły oraz gdy wieje porywisty wiatr.
- Nie skacz rozgrzany do wody. Przed wejściem do wody ochlap nią klatkę piersiową, szyję, głowę, aby uniknąć wstrząsu termicznego.
- Nie skacz do wody w miejscach nieznanych. Może się to skończyć śmiercią lub kalectwem. Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki "na główkę".
- Nie baw się w przytapianie innych osób korzystających z wody, spychanie do wody z pomostów, z materacy.
- Nigdy nie pływaj po spożyciu alkoholu. Nie wolno również łączyć alkoholu z uprawianiem sportów wodnych.
- Kąpiąc się na kąpieliskach zwracaj uwagę na osoby obok nas. Może się okazać, że ktoś będzie potrzebował Twojej pomocy. Jeżeli będziesz w stanie mu pomóc to uczyń to, ale w granicach swoich możliwości. Jeżeli nie będziesz się czuł na siłach to zawiadom właściwe służby oraz inne osoby.
- Nie pływaj bezpośrednio po posiłku - zimna woda może doprowadzić do bolesnego skurczu żołądka, co może ponieść za sobą bardzo poważne konsekwencje.
- Należy szybko wyjść z wody, gdy odczuwasz zmęczenie lub doznałeś skurczu mięśni.
Pamiętaj o numerach alarmowych!
WOPR – Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe :
Dla telefonów komórkowych: 601 100 100
Dla telefonów stacjonarnych: 0 601 100 100
Ogólnoeuropejski numer alarmowy: 112
Pamiętajmy, że bezpieczna kąpiel pozwoli zachować zdrowie i życie nasze oraz najbliższych!