Wiadomości

Bądźmy ostrożni w sieci!

Data publikacji 29.04.2020

Kartuscy policjanci apelują o ostrożność i rozwagę podczas zakupów internetowych. Problem jest na tyle poważny, że dotyczy naszych oszczędności, które możemy stracić w ułamku sekundy. W ciągu ostatniej doby przekonało się o tym troje mieszkańców powiatu kartuskiego, którzy stracili łącznie blisko 2000 złotych.

Epidemia koronawirusa w znacznym stopniu zmieniła nasze codzienne nawyki. W trosce o nasze zdrowie i życie staramy się częściej korzystać z Internetu, aby zrobić m.in. zakupy. Skracając czas, poświęcany na wędrówkach po galerii, korzystamy z prostszych metod zakupu. Dostępność e-sklepów i aukcji na popularnych portalach z roku na rok wzrasta.  Jednak bądźmy czujni ponieważ, oszuści Internetowi wykorzystując naszą niewiedzę i naiwność, chcą uzyskać dostęp do naszych pieniędzy. O tym przykrym fakcie dowiedziało się troje mieszkańców powiatu kartuskiego, którzy wczoraj powiadomili o oszustwach kartuską komendę.

38 latek zaufał sprzedawcy, który na jednym z portali internetowych wystawił ogłoszenie dotyczące sprzedaży kilku par obuwia. Za towar zapłacił 900 złotych przelewem bankowym. Niestety nie otrzymał zamówionego obuwia, ani zwrotu pieniędzy, a kontakt ze sprzedającym jest bezskuteczny. W podobny sposób został oszukany 40 latek, który z fikcyjnego sklepu internetowego kupił telefon komórkowy za kwotę ponad 700 złotych. Mężczyzna ten również nie otrzymał produktu i stracił swoje oszczędności. Dlatego zamawiając i otrzymując wybrany przedmiot zwróćmy uwagę na:

  • podaną cenę produktu – gdy jest zbyt niska może to sugerować towar podrobiony
  • przed zakupem zorientujmy się kim jest osoba sprzedająca - mając pozytywne opinie możemy być pewniejsi zakupu
  • sprawdzajmy od kiedy konto sprzedawcy widnieje w serwisie i ilu użytkowników korzystało z jego usług
  • za każdym razem czytajmy regulamin sklepu i opis aukcji serwisu z którego korzystamy
  • domagajmy się potwierdzenia nadania przesyłki, nie wpłacajmy pieniędzy przed potwierdzeniem wygranej licytacji
  • nie kasujmy korespondencji ze sprzedającym – w przypadku oszustwa jest ona dowodem potwierdzającym zakup
  • sprawdzajmy otrzymają przesyłkę – jeśli towar jest niezgodny z zamówieniem poinformujmy o tym Policję. Zapłacenie za przedmiot i nie otrzymanie go to nic innego jak wyłudzenie czyli oszustwo. Kodeks Karny przewiduje za ten czyn karę nawet do 8 lat pozbawienia wolności

 

O kolejnym oszustwie kartuską komendę powiadomiła kobieta, której dane z karty płatniczej zostały wykorzystane do wykonania internetowej transakcji płatniczej. Dlatego pamiętajmy, że warto zwrócić uwagę na sprzęt, którego używamy do poruszania się w sieci. Każdy użytkownik Internetu, przed rozpoczęciem korzystania z jego pozytywnych możliwości, powinien zapoznać się z zasadami bezpieczeństwa w sieci. W trosce o swoje dane należy pamiętać o istniejących zagrożeniach, które często wiążą się z pobieraniem oprogramowania z niepewnych serwerów czy odpowiadaniem na podejrzaną pocztę elektroniczną. Serfując w sieci pamiętajmy, że:

  • należy regularnie uaktualniać system i oprogramowanie, które jest przez nas używane
  • warto zaopatrzyć swój komputer w program antywirusowy, który ostrzeże nas przed niebezpieczeństwem
  • nie należy otwierać hiperłączy bezpośrednio z otrzymanego e-maila, szczególnie jeśli nie znamy nadawcy wiadomości
  • nie wolno przesyłać mailem żadnych danych osobistych - w żadnym wypadku nie wypełniajmy danymi osobistymi formularzy zawartych w wiadomości e-mail
  • banki i instytucje finansowe stosują protokół HTTPS tam, gdzie konieczne jest zalogowanie do systemu. adres strony WWW rozpoczyna się wtedy od wyrażenia 'https://', a nie 'http://'. (jeśli strona z logowaniem nie zawiera w adresie nazwy protokołu HTTPS, powinno się zgłosić to osobom z banku i nie podawać na niej żadnych danych)
  • każde podejrzenia co do sfingowanych witryn należy jak najszybciej przekazać policjantom lub pracownikom danego banku odpowiedzialnym za jego funkcjonowanie w sieci.
Powrót na górę strony