Bezpieczeństwo osobiste

 Bezpieczeństwo osobiste  

 

    Aby zabezpieczyć się przed przestępstwem, nie wystarczą zamki, alarmy czy drzwi antywłamaniowe. O tym, jak zabezpieczyć mieszkanie, garaż, samochód dowiedzą się Państwo później. Przede wszystkim należy pomyśleć o sobie. Czy czasem nie jesteśmy łatwowierni? Gdzie chodzimy? Jak podróżujemy? Z kim i gdzie się spotykamy? 
Pamiętajmy! Złodziej czy napastnik może nas zaatakować w dowolnym czasie i miejscu... Dlatego też pamiętajmy: 

 1. Bądź zorientowany, wiedz co się wokół Ciebie dzieje - pilnuj się !
 2. Dbaj o swoją sprawność fizyczną!
 3. Sprawiaj wrażenie pewnego siebie i ufaj we własne siły!
 4. Nie trzymaj rąk w kieszeni, abyś w razie konieczności mógł się bronić !
 5. Unikaj pustych przystanków autobusowych. Poproś przyjaciół, aby Cię odprowadzili!
 6. Jeżeli nie jest to konieczne, nigdy nie wracaj do domu samotnie !
 7. Poruszaj się środkiem chodnika w miejscach dobrze oświetlonych. Unikaj przechodnich bram, uliczek, zarośli !
 8. Powstrzymaj pokusę wracania "na skróty" !
 9. Staraj się nie wsiadać do winy z nieznajomymi !
 10. Jeżeli wydaje Ci się, że jesteś śledzony – zachowaj spokój i poszukaj jakiegoś zatłoczonego miejsca, wejdź do sklepu lub lokalu użyteczności publicznej !
 11. Jeżeli już zostałeś zaatakowany - natychmiast wezwij Policję !
 12. Postaraj się zapamiętać wygląd i cechy charakterystyczne napastników !

BEZPIECZEŃSTWO W MIEJSCU ZAMIESZKANIA

    Nawet jeśli Państwa mieszkanie jest właściwie zabezpieczone przed włamaniem, należy pamiętać, że samo techniczne zabezpieczenie to nie wszystko. Starajcie się Państwo jak najlepiej poznać swoje otoczenie, w którym mieszkacie. Należy wiedzieć co jest w nim normalne, codzienne, a co – na przykład zastanawiające, budzące nieufność. Różnice Państwo musicie dostrzec sami. Jest to konieczne, gdyż przestępcy zazwyczaj prowadzą obserwację swojej ofiary, próbują poznać jej nawyki, codzienny rozkład zajęć. Dlatego bardzo ważne jest, by zauważyć czy ktoś nie obserwuje Państwa mieszkania, Państwa samych, czy tez członków rodziny. Włamania do mieszkań zdarzają się w różnych porach dnia i nocy. Praktyka jednak wykazuje, że do większości z napadów mogłoby wcale nie dojść. Brak przezorności oraz rozwagi w nawiązywaniu znajomości, afiszowanie się wśród znajomych i przygodnie poznanych osób stanem posiadania, może mieć smutny finał. Zdarza sie, że dopiero co poznane osoby zapraszamy do mieszkania – ułatwiając im, jako potencjalnym sprawcom, rozpoznanie naszej sytuacji materialnej i ustalenie słabych punktów jego zabezpieczenia. Ofiarami napadów bywają najczęściej osoby zamieszkujące samotnie, zwłaszcza starsze, mające opinię majętnych, osoby prowadzące interesy, powracające z zagranicy. Złodziej nie pogardzi żadnym łupem – dlatego wszyscy z Państwa muszą chronić siebie i swoje mieszkanie.
    Aby uniknąć lub zredukować do minimum to zagrożenie zapamiętajmy...

 1. Nie opowiadaj o swoim stanie posiadania, unikaj rozgłosu na temat swoich dochodów, zamiarów inwestycyjnych, planowanych zakupów – zwłaszcza w obecności osób obcych i dzieci !
 2. Nie wpuszczaj do domu obcych, jeśli ich wizyta nie ma rzetelnego uzasadnienia !
 3. Jeśli nie jesteś pewny, kim jest osoba składająca Ci wizytę – pozostaw ją za drzwiami !
 4. Nigdy za pomocą domofonu nie otwieraj drzwi obcym !
 5. Nigdy nie zostawiaj otwartych drzwi do mieszkania, nawet gdy wychodzisz tylko na chwilę z domu, na przykład wyrzucić śmieci, wyjąć list ze skrzynki, etc. !

WŁAMYWACZE – TECHNIKI DZIAŁANIA

     Włamywacze mogą nas zaskoczyć o każdej porze dnia i nocy, bez względu na to czy przebywamy w mieszkaniu, czy też nie. W tym przypadku wiek sprawców tego rodzaju przestępstw, jak i ich umiejętności fachowe są różne. Zazwyczaj są to jednak ludzie młodzi, wysportowani, z pewnym doświadczeniem przestępczym – działający czasami bez skrupułów. Ich ofiarą może być każdy z nas – niezależnie od tego, jaki jest jego stan majątkowy. Także i metod działania włamywaczy jest wiele. Oto kilka z nich...

"NA CHAMA" - pod nieobecność domowników i sąsiadów sprawca wykorzystując siłę fizyczną lub posługując się prymitywnymi narzędziami (łomy, młoty, itp.) wyłamuje drzwi;
"NA PUK" lub "NA DZWONEK" - przed dokonaniem włamania sprawca upewnia się, czy w mieszkaniu ktoś jest, natarczywie pukając lub dzwoniąc do drzwi. Najpierw sprawdza mieszkania sąsiadów, a w przypadku ich nieobecności dopiero przystępuje do kontroli mieszkania będącego w jego zainteresowaniu. Może się również zdarzyć i tak, że dobrze wyszkolony przestępca posługujący się specjalistycznymi narzędziami, działający skrycie i szybko, sprawdza tylko wytypowane mieszkanie, a po upewnieniu się, że nikogo w nim nie ma – dokonuje włamania.
"NA PASÓWKĘ" - włamywacz posiadający odpowiednie narzędzia, np. Specjalnie dorobiony uniwersalny klucz lub klucz wykonany na podstawie wcześniej pobranego potajemnie odcisku w wosku lub plastelinie – dokonuje otwarcia zamka w drzwiach wejściowych. Do tego celu może wykorzystać również zestaw odpowiednich wytrychów.
"NA PARAFINĘ" - sprawca umieszcza we wkładce zamka zapałki i wstrzykuje klej lub parafinę. To sygnał, że włamywacz unieruchamia przed włamaniem ten z dwóch lub trzech zamków, którego nie potrafi otworzyć.
"NA WIERCENIE" - włamywacz, wykorzystując doskonałą znajomość mechanizmu zamka, a zwłaszcza jego słabych punktów, przy użyciu małej wiertarki akumulatorowej, dokonuje nawiercenia zamka w kilku miejscach pozbawiając go tym samym wartości użytkowych.

ZABEZPIECZENIE MIESZKAŃ

    Nie ułatwiajmy pracy włamywaczowi, bowiem jak wynika z doświadczeń, w dziewięciu przypadkach na dziesięć, ludzie właśnie tak robią. Instalują systemy alarmowe, stosują szereg innych zabezpieczeń, by w końcu zapomnieć o ich włączeniu, konserwacji, czy też o zamykaniu drzwi, okien – nawet przy opuszczeniu mieszkania choćby na chwilę. Znane są przypadki, gdy takie beztroskie podejście do problemu bezpieczeństwa mienia domowego kończyło się ogołoceniem pozornie dobrze zabezpieczonego domu z kosztowności i innych cennych przedmiotów w czasie kilku - czy kilkunastominutowej nieobecności lokatorów. Przestępcy, którzy przeważnie przez dłuższy okres czasu obserwują potencjalne ofiary, zazwyczaj skrzętnie wykorzystują tak sprzyjające ich działaniu okoliczności.

 1. Jeśli jesteś właścicielem domku jednorodzinnego, postaraj się o solidne ogrodzenie i dobrze oświetl obszar swojej posesji. Zastosuj czujniki ruchu, które gdy pojawi się nieproszony gość, automatycznie włączą zewnętrzne oświetlenie, zaś w mieszkaniu uruchomią sygnalizator dźwiękowy. Jeśli cię stać na to, zainstaluj w mieszkaniu lub domku profesjonalną instalację alarmową i podłącz ją do systemu całodobowego monitorowania przed napadem i włamaniem. Nie żałuj pieniędzy na domofon (bramofon) lub – mając odpowiednie zasoby finansowe – wideofon
 2. Zamontuj drzwi przeciwwłamaniowe
 3. W oknach zamontuj klamki z zamkiem, a w drzwiach balkonowych, dodatkowe zabezpieczenia utrudniające wyłamanie tych drzwi (np. Blokady antywyważeniowe, zasuwy)
 4. Nie zapomnij o właściwym zabezpieczeniu okien piwnicznych, a także drzwi do garażu, zwłaszcza gdy można z niego dostać się do domu
 5. Jeśli posiadasz odpowiednie warunki lokalowe (duże mieszkanie, działka przy domku) – rozważ możliwość kupienia psa obronnego, który strzegłby mienia w czasie twojej nieobecności
 6. Wychodząc z domu, nie zostawiaj śladów wskazujących na nieobecność domowników, np. korespondencji w skrzynce pocztowej, okien zasłoniętych w ciągu dnia.
 7. Przed wyjściem z domu pamiętaj o zamknięciu okien i drzwi oraz o włączeniu systemu zabezpieczającego. Okresowo konserwuj urządzenia chroniące mieszkanie.
 8. Nigdy nie zostawiaj kluczy pod wycieraczką oraz w innych łatwo dostępnych dla obcych miejscach.
 9. Dbaj wspólnie z sąsiadami o sprawność Waszego domofonu lub wideofonu oraz o to, aby drzwi do klatki schodowej były solidnie i zawsze przez wszystkich zamykane

ZABEZPIECZENIE MIESZKAŃ – ZNAKOWANIE PRZEDMIOTÓW

    Znakowanie przedmiotów posiadających dużą wartość materialną jest dość skutecznym sposobem zabezpieczania własnego mienia znajdującego się w domu, garażu, warsztacie oraz pojazdów przed kradzieżą i próbami późniejszego odsprzedania przez złodzieja. Przedmioty oznakować możecie Państwo w specjalistycznym warsztacie lub sami, wykorzystując do tego celu na przykład marker tajnopiszący lub znaczniki cyfrowe. 
Z doświadczeń Policji wynika, że najczęściej kradzionymi przedmiotami są:

 • wszelkiego rodzaju pojazdy,
 • pieniądze, biżuteria,
 • sprzęt audio – wideo, komputerowy,
 • książeczki czekowe,
 • srebrna i złota zastawa domowa,
 • dzieła sztuki,
 • sprzęt fotograficzny,
 • narzędzia elektroniczne.W opracowaniu wykorzystano:

 • "Policja i każdy z nas...w trosce o bezpieczeństwo - wademekum bezpieczeństwa osobistego i mienia" wyd. BOG&ART
 • "Poradnik – jak unikać zagrożeń?" wyd. MSWiA, WSPol Szczytno, 2007
 • "Poradnik – jak złożyć zawiadomienie o przestępstwie?" wyd. MSWiA, WSPol Szczytno, 2007
Powrót na górę strony