Jak zabezpieczyć samochód - Komenda Powiatowa Policji w Kartuzach

Jak zabezpieczyć samochód

Jak zabezpieczyć samochód  


    Plaga kradzieży i włamań do samochodów z różnym nasileniem dotyka mieszkańców naszego miasta, śledząc kroniki kryminalne możemy zauważyć iż tego typu przestępstwa "przodują" w statystykach policyjnych. Działania realizowane przez KMP w Sopocie doprowadzają do ujęcia części sprawców tych czynów i odzyskania utraconego przez właścicieli samochodów mienia. Pozostaje jednak grupa poszkodowanych osób dla których prowadzone postępowanie przygotowawcze w sprawie kradzieży, kradzieży z włamaniem zakończy się wynikiem negatywnym.

Wychodząc z założenia "lepiej zapobiegać niż leczyć", poniżej przedstawiamy Państwu kilka praktycznych porad poświęconych temu tematowi,dzięki czemu choć w części właściciele samochodów będą mogli spać spokojniej.

Pamiętaj !

Nie ma sytemu antywłamaniowego, który daje stuprocentową gwarancję, iż auto oprze się kradzieży.

NIE UŁATWIAJ JEDNAK ZADANIA ZŁODZIEJOWI REZYGNUJĄC Z NIEGO.

Każde, nawet najprymitywniejsze zabezpieczenie zmusza przestępcę do większego wysiłku wydłużając jednocześnie czas - potrzebny mu na włamanie lub kradzież.

Im dłuższy bowiem okres potrzebny jest na pokonanie zabezpieczenia (zabezpieczeń), tym większa szansa, iż odstąpi on od kradzieży pojazdu lub zostanie spłoszony przez przygodne osoby, np. sąsiadów czy przechodniów.

Sposoby działania sprawców kradzieży samochodów są różne. Generalnie jednak dostają się oni do samochodów w dwojaki sposób: za pomocą dopasowanych kluczyków będą włamania.

Kluczyki do kradzionych samochodów dorabiane są na ogół:

 • po uprzedniej kradzieży oryginalnych kluczyków, które po odwzorowaniu zostały niepostrzeżenie zwrócone właścicielowi,
 • gdy sprawca w sposób legalny miał do nich dostęp np. w trakcie dokonywania naprawy w warsztacie samochodowym,
 • gdy sprawca wykręcił korek wlewu paliwa przy użyciu siły, następnie wymontował z niego wkładkę i dorobił kluczyk.

Sprawca dokonuje włamań najczęściej poprzez wybicie lub wypchnięcie szyby, będą przekręcenie zamków. Po usunięciu blokady kierownicy uruchamia silnik poprzez zwarcie przewodów instalacji elektrycznej.

PAMIĘTAJ O TYM, STARAJ SIĘ PRZECIWSTAWIAĆ ZŁODZIEJOM!

  • zamontuj w swoim samochodzie 2 różne rodzaje zabezpieczeń: mechaniczne i elektroniczne, które działając niezależnie od siebie poważnie utrudnią złodziejowi zadanie.
  • oddając samochód do naprawy w przypadkowym warsztacie. Zastanów się czy gwarantuje on, że nikt nie odwzoruje Twoich kluczyków.
  • chroń kluczyki od samochodu przed kradzież. Nie zostawiaj ich nikomu pod żadnym pozorem.
  • w przypadku kradzieży korka wlewu paliwa bądź czujny . Wymień natychmiast wszystkie zamki w samochodzie.
  • zamontuj systemy alarmowe, zabezpieczenia techniczne (także konstruowane przez siebie np. ukryty wyłącznik zapłonu), które nawet po włamaniu nie pozwolą uruchomić Twego samochodu.

Stosuj równolegle systemy zabezpieczające widoczne i ukryte

 • Nie naklejaj na szybie swego samochodu naklejek informujących o rodzaju zamontowanego alarmu lub naklej naklejkę fałszywą. W ten sposób wprowadzisz w błąd złodzieja, który przygotuje się na sforsowanie - takiego jak na naklejce zabezpieczenia.
 • Oznakuj za pośrednictwem odpowiednich firm swój samochód. co znacznie utrudni złodziejowi jego sprzedaż bądź spowoduje. iż stanie się ona małoopłacalna oznakowanie ułatwi także identyfikację pojazdu w przypadku jego odnalezienia.
 • Nie zapomnij zabrać kluczyków ze stacyjki. włączyć alarm oraz zamknąć drzwi, nawet gdy wysiadasz z samochodu tylko na chwilę. Kluczyki zabieraj zawsze ze sobą, nawet jeśli samochód stoi w garażu.
 • Nigdy nie zostawiaj w pojeździe kluczyków zapasowych, dokumentów pojazdu, a zwłaszcza dowodu rejestracyjnego i rachunków ubezpieczeniowych. Ułatwią one złodziejowi sprzedaż Twojego samochodu.
 • Nie zostawiaj w samochodzie na widocznym miejscu przedmiotów wartościowych, bagaży mogących sprowokować przestępcę do kradzieży. Zabierz je ze sobą lub zamknij w bagażniku.
 • Kupując radioodtwarzacz samochodowy, wybierz taki, który można wyjść przed opuszczeniem pojazdu i stosuj to.
 • Zamontuj dostępne na rynku specjalne śruby do kół, które są rozsądnym zabezpieczeniem przed ich kradzieżą.
 • Przyglądaj się uważnie nieznajomym interesującym się samochodem Twoim lub sąsiadów, starając się zapamiętać ich rysopis. Jest bardziej prawdopodobne, że myślą o dokonaniu kradzieży, niż że go podziwiają.
 • Parkuj samochód w garażu. Jeżeli go nie posiadasz, staraj się korzystać z parkingów strzeżonych bądź parkuj w miejscach dobrze oświetlonych i ruchliwych.
 • Jeżeli stwierdzisz awarię alarmu swojego samochodu, zamka w drzwiach bądź zamka w garażu, której nie będziesz w stanie racjonalnie wytłumaczyć - bądź czujny - może to znaczyć, iż złodziej interesuje się Twoim autem.